çipli nüfus cüzdanı

Nüfus Cüzdanı Yerine Çipli Kimlik Kartları Geliyor

1970 li yıllardan beri kullanan nüfus cüzdanlarımız yerine artık çipli yeni kimlik kartları geliyor..

Eğer bu çalışma başarılı olursa, nüfusun tamamı 3 yıl içinde yeni kimliğe sahip olacak..

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi’nde pilot il olarak Bolu seçildi. Bu ilde 220 bin kişiye yeni kimlik kartları dağıtılarak, bu kartlarla yapılabilecek işlemler gözden geçirildi. Ve bu süreçten sonra önümüzdeki Üç sene içinde proje tamamlanmış ve yeni kimlikler dağıtılmış olacak.

KİMLİKLERDE PARMAK İZİ OLACAK

Yeni kimlik kartları TÜBİTAK tarafından geliştirildi. Ntv’nin haberine göre, nüfus cüzdanının yanı sıra, sağlık karnesi, ehliyet ve vergi kimlik kartı olarak da kullanılabilecek.

Eski nüfus cüzdanları ne olacak


2013 yılı ortalarında randevulu sistem ile yeni kimlik kartlarımız verilmeye başlanacak. Peki eski nüfus cüzdanlarımız ne olacak?

Şu an için eski nüfus cüzdanlarının tamamen kaldırılması ile alakalı kesin bir açıklama yapılmış değil. Fakat ilerleyen zaman içinde eski nüfus cüzdanları sonu belli olacak..

Önümüzdeki dört sene boyunca tüm türkiye yeni kimlik kartlarına kavuşacak. Dördüncü yıl sonrasında ise artık eski nüfus cüzdanı kullanan kalmayacak. sistem bilgisayar merkezli oldugu için yeni kimlik kartını almayanların hepsi görülebilecek. tüm türkiyeye dağıtım gerçekleştikten sonraki sene ise büyük ihtimal artık eski kimlikler GEÇERLİ olmayacak..

sponsorlu bağlantılar

Anket

Yeni çipli kimlik kartınızı hemen almayı düşünüyor musunuz:

Son yorumlar