Vatandaşlık kartı

Nüfus Cüzdanı Yerine Çipli Kimlik Kartları Geliyor

1970 li yıllardan beri kullanan nüfus cüzdanlarımız yerine artık çipli yeni kimlik kartları geliyor..

Eğer bu çalışma başarılı olursa, nüfusun tamamı 3 yıl içinde yeni kimliğe sahip olacak..

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı Projesi’nde pilot il olarak Bolu seçildi. Bu ilde 220 bin kişiye yeni kimlik kartları dağıtılarak, bu kartlarla yapılabilecek işlemler gözden geçirildi. Ve bu süreçten sonra önümüzdeki Üç sene içinde proje tamamlanmış ve yeni kimlikler dağıtılmış olacak.

KİMLİKLERDE PARMAK İZİ OLACAK

Yeni kimlik kartları TÜBİTAK tarafından geliştirildi. Ntv’nin haberine göre, nüfus cüzdanının yanı sıra, sağlık karnesi, ehliyet ve vergi kimlik kartı olarak da kullanılabilecek.

T.C. Kimlik Kartı Nedir?

Nüfus Cüzdanı, bireyin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olduğunu ve Türk Nüfus kütüklerine kayıtlı olduğunu kanıtlayan resmi bir belgedir.

EKDS projesi kapsamında geliştirilen T.C Kimlik Kartı, yakın gelecekte kanuni olarak Nüfus cüzdanın yerine geçerek vatandaşlık kartı olarak kullanılacaktır.

T.C. Kimlik Kartı, vatandaşa ait nüfus bilgilerinin kartın üzerindeki yonga üzerine güvenli bir şekilde kaydedilmesi ve bu işlemden sonra yetkisiz kimseler tarafından yeniden üretilmesini yada bilgilerinin değiştirilmesini olanaksız hale getirecek şekilde tasarlanması esasına dayanan, görsel ve mantıksal güvenlik unsurlarına sahip olan bir akıllı karttır.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Yeni çipli kimlik kartınızı hemen almayı düşünüyor musunuz:

Son yorumlar